Evolució de la superfície agrària
Flashcards
- Segons l'INE (2016), quina és la superfície total destinada a la producció agroalimentària?
- 30 milions d'hectàrees.
- Quina és la superfície agrària útil (SAU) segons l'INE (2016)?
- 23,229 milions d'hectàrees.
- Quantes hectàrees de terres conreades hi havia segons l'INE (2016)?
- 15 milions d'hectàrees.
- Com ha evolucionat el percentatge de terres de conreu en els darrers anys?
- Ha disminuït al 33,9%.
Preguntes tipus test
- Segons les dades de l'INE (2016), quina afirmació és correcta sobre la superfície agrària a Espanya?
- a) 30 milions d'hectàrees de SAU.
- b) 23,229 milions d'hectàrees de superfície total agroalimentària.
- c) 30 milions d'hectàrees de superfície total agroalimentària i 23,229 milions d'hectàrees de SAU.
- d) 15 milions d'hectàrees de pastures.
Resposta: c) 30 milions d'hectàrees de superfície total agroalimentària i 23,229 milions d'hectàrees de SAU.. La superfície total destinada a la producció agroalimentària és de 30 milions d'hectàrees, i la superfície agrària útil (SAU) és de 23,229 milions d'hectàrees, segons l'INE 2016.
- Quina tendència s'observa en la superfície de terres de conreu en els darrers anys?
- a) Les terres de conreu han augmentat fins al 33,9%.
- b) Les terres de conreu han disminuït fins al 33,9%.
- c) Les pastures representen actualment el 33,9%.
- d) Les zones forestals han disminuït fins al 12,6%.
Resposta: b) Les terres de conreu han disminuït fins al 33,9%.. Actualment, les terres de conreu representen un 33,9%, mentre que les zones forestals, prats i pastures han augmentat fins al 12,6%.
- Quin dels següents factors ha contribuït directament a l'augment de la productivitat agrícola?
- a) L'abandonament de les terres menys productives.
- b) La construcció d'àrees residencials.
- c) L'augment de la superfície destinada a la ramaderia.
- d) La mecanització dels processos productius.
Resposta: d) La mecanització dels processos productius.. L'augment de la productivitat agrícola és el resultat de la mecanització, l'ús d'inputs químics i farmacèutics, i la selecció d'espècies, fenòmens lligats a la Revolució Verda. L'augment de la superfície ramadera és una causa de la disminució del conreu, no de la productivitat agrícola.
Estructura de les explotacions agràries
Flashcards
- Què és un latifundi?
- Són explotacions de grans dimensions, més de 100 hectàrees.
- Què és un minifundi?
- Són explotacions de menys de 10 hectàrees.
- On predominen els latifundis a Espanya?
- A Extremadura, Andalusia i Castella-La Manxa.
- On predominen els minifundis?
- A la meitat nord de la Península i a les Balears i Canàries.
Preguntes tipus test
- Quina afirmació és correcta sobre la distribució de les explotacions agràries a Espanya segons la seva superfície?
- a) Les explotacions inferiors a 5 ha i les superiors a 100 ha ocupen aproximadament la mateixa proporció de superfície agrària.
- b) Les explotacions de més de 100 ha representen la majoria de les explotacions agràries a Espanya.
- c) Les explotacions inferiors a 5 ha són la majoria en nombre, però les de més de 100 ha ocupen la major part de la superfície agrària.
- d) La superfície agrària útil es distribueix de manera equitativa entre totes les tipologies d'explotació.
Resposta: c) Les explotacions inferiors a 5 ha són la majoria en nombre, però les de més de 100 ha ocupen la major part de la superfície agrària.. Les explotacions agràries inferiors a 5 ha representen el 52,7% del total, però només ocupen el 4,74% de la superfície agrària. En canvi, les de més de 100 ha, tot i ser només el 4,7% del total d'explotacions, ocupen la major part de la superfície, un 55,49%.
- Quina és una característica actual de la gestió dels latifundis?
- a) Els latifundis es caracteritzen per una elevada utilització de mà d'obra i un absentisme dels propietaris que no ha canviat.
- b) Els latifundis han evolucionat cap a una major especialització i mecanització, buscant augmentar els beneficis.
- c) Els latifundis han mantingut els seus baixos rendiments i la seva agricultura extensiva sense canvis significatius.
- d) Els latifundis són exclusius de la zona mediterrània.
Resposta: b) Els latifundis han evolucionat cap a una major especialització i mecanització, buscant augmentar els beneficis.. Els latifundis, tradicionalment associats a l'agricultura extensiva i baixos rendiments, han experimentat un canvi de tendència cap a una forta especialització, mecanització i augment dels beneficis, superant problemes com l'absentisme dels propietaris.
- Quin és un dels principals problemes associats a les explotacions minifundistes?
- a) Dificultat de mecanització i escàs volum de producció per a la comercialització.
- b) Excés de producció que satura el mercat local.
- c) Excés de mà d'obra que no pot ser absorbida.
- d) Manca de demanda de productes d'horta primerenca.
Resposta: a) Dificultat de mecanització i escàs volum de producció per a la comercialització.. Els minifundis tenen com a principals problemes la dificultat de mecanització a causa de les petites dimensions de les parcel·les i l'escàs volum de producció, que dificulta la seva comercialització. L'autoconsum ha estat abandonat per la pressió del mercat, buscant incrementar la producció i rendibilitat.
Tipologia de les explotacions agràries
Flashcards
- Què és un latifundi?
- Són explotacions de grans dimensions, amb més de 100 hectàrees.
- Què és un minifundi?
- Són explotacions de menys de 10 hectàrees.
- Quina és la dimensió aproximada de les explotacions mitjanes?
- Aproximadament sobre les 30 hectàrees.
- On predominen els latifundis a Espanya?
- Predominen a Extremadura, Andalusia i Castella-La Manxa.
Preguntes tipus test
- Quin tipus d'explotació agrària es caracteritza per tenir dimensions de més de 100 ha?
- a) Minifundi
- b) Explotació mitjana
- c) Latifundi
- d) Explotació familiar
Resposta: c) Latifundi. El latifundi es defineix com una explotació agrària de grans dimensions, concretament de més de 100 hectàrees, i aquesta és la característica principal que el distingeix d'altres tipologies.
- En quines regions predominen principalment els minifundis a Espanya?
- a) Extremadura i Andalusia
- b) Castella-La Manxa i la zona mediterrània
- c) Catalunya i la Comunitat Valenciana
- d) La meitat nord de la Península, les Balears i les Canàries
Resposta: d) La meitat nord de la Península, les Balears i les Canàries. Els minifundis, amb explotacions de menys de 10 ha, predominen principalment a la meitat nord de la Península Ibèrica, així com a les Illes Balears i Canàries, zones on la fragmentació de la propietat és més comú.
- Quina és una tendència recent i significativa en la gestió dels latifundis?
- a) El manteniment de baixos rendiments i l'ús de nombrosa mà d'obra.
- b) Una forta especialització, mecanització i augment dels beneficis.
- c) L'abandó de l'activitat agrària per la dificultat de competir en el mercat.
- d) La tendència cap a l'autoconsum i la reducció de la producció.
Resposta: b) Una forta especialització, mecanització i augment dels beneficis.. En els darrers anys, els latifundis han experimentat un canvi de tendència, superant els problemes de baixos rendiments i l'ús intensiu de mà d'obra, per orientar-se cap a una forta especialització, mecanització i augment dels beneficis, abandonant l'agricultura extensiva tradicional per a una gestió més moderna i rendible.
Conreus de secà i de regadiu
Flashcards
- Quin és el principal benefici de l'extensió dels regadius?
- L'augment de la productivitat (quantitat de producte obtinguda per unitat de superfície o per unitat de treball).
- Quins són els conreus de secà més comuns esmentats?
- Cereals (ordi i blat), vinyes i oliveres.
- En quina regió predomina el conreu de cereal de secà en grans extensions?
- La Submeseta Nord.
- Quin conreu predomina a l'interior d'Andalusia en secà?
- L'oliverar de secà.
Preguntes tipus test
- Quin és l'impacte més significatiu de l'extensió dels regadius en l'agricultura?
- a) La reducció de la mà d'obra necessària.
- b) L'augment de la productivitat.
- c) La disminució de l'ús de fertilitzants.
- d) La concentració de conreus en petites parcel·les.
Resposta: b) L'augment de la productivitat.. L'extensió dels regadius, mitjançant la construcció de sèquies, canals i l'explotació d'aigües subterrànies, ha provocat un increment significatiu en la quantitat de producte obtinguda per unitat de superfície o per unitat de treball, multiplicant el rendiment.
- Quin tipus de conreu de secà és dominant a la Submeseta Nord en grans extensions?
- a) Oliverar de secà.
- b) Vinyes d'alta qualitat.
- c) Cereal de secà.
- d) Fruits secs.
Resposta: c) Cereal de secà.. A la Submeseta Nord, el conreu predominant és el cereal de secà, que s'estén en grans extensions. Això indica una clara especialització d'aquesta regió en aquest tipus de cultiu.
- Quina característica és pròpia dels conreus de regadiu respecte a la freqüència de collites?
- a) Poden donar més d'una collita a l'any.
- b) Requereixen menys mà d'obra que els de secà.
- c) No necessiten fertilitzants addicionals.
- d) Són menys competitius en el mercat europeu.
Resposta: a) Poden donar més d'una collita a l'any.. Els conreus de regadiu tenen la capacitat de produir més d'una collita a l'any, a diferència de molts conreus de secà que depenen de les estacions de pluja.
Ramaderia
Flashcards
- Quina posició ocupa Espanya dins de la Unió Europea en importància ramadera?
- Espanya és el segon país de la Unió Europea, darrere d'Alemanya, en importància ramadera.
- Quin percentatge del valor econòmic de la producció agrària final aporta el sector ramader a Espanya?
- El sector ramader proporciona més de la tercera part del valor econòmic de la producció agrària final a Espanya.
- Quin tipus de bestiar és el predominant a Espanya?
- El tipus de bestiar predominant a Espanya és el porcí.
- Quina posició ocupa Espanya en la producció de carn de porc a la UE i a nivell mundial?
- Espanya és el segon productor de carn de porc de la UE i el quart productor mundial.
Preguntes tipus test
- Quin és el grau d'aportació del sector ramader al valor econòmic de la producció agrària final a Espanya?
- a) Menys d'una cinquena part
- b) Aproximadament una quarta part
- c) Més d'una tercera part
- d) Gairebé la meitat
Resposta: c) Més d'una tercera part. El document indica que el sector ramader a Espanya proporciona més de la tercera part del valor econòmic de la producció agrària final, la qual cosa es tradueix en un percentatge superior al 33%.
- Quin tipus de bestiar té el major predomini a Espanya segons les dades de ramaderia?
- a) Porcí
- b) Boví
- c) Oví
- d) Avicultura
Resposta: a) Porcí. El text especifica que el tipus de bestiar predominant a Espanya és el porcí, sent el quart productor mundial de carn de porc i el segon de la UE.
- Quina posició ocupa Espanya en la producció de carn de porc i de carn d'ovella i cabra dins de la UE?
- a) Primer en carn de porc i tercer en carn d'ovella i cabra.
- b) Segon en carn de porc i segon en carn d'ovella i cabra.
- c) Tercer en carn de porc i primer en carn d'ovella i cabra.
- d) Quart en carn de porc i primer en carn d'ovella i cabra.
Resposta: b) Segon en carn de porc i segon en carn d'ovella i cabra.. El document assenyala que Espanya és el segon país de la UE en producció de carn de porc i el segon en la producció de carn d'ovella i de cabra, darrere del Regne Unit.
Tipus de bestiar
Flashcards
- Quina tendència s'observa en la ramaderia bovina a Espanya en els darrers anys?
- La ramaderia bovina a Espanya ha experimentat un descens notable en el nombre de ramaders, amb una especialització creixent en la producció de carn i llet.
- Quins canvis s'han produït en la ramaderia ovina a Espanya pel que fa a les pràctiques de cria i el tipus de producció?
- En la ramaderia ovina, les pràctiques tradicionals de cria, com la transhumància, han desaparegut, donant pas a una professionalització gradual del sector. La producció predominant és la de carn i llet, mentre que la de llana és residual.
- A què es destina principalment la cria de porcs a Espanya?
- La cria de porcs a Espanya es destina principalment al consum fresc i a la fabricació d'embotits.
- Com es caracteritza el desenvolupament de la ramaderia porcina a Espanya?
- La ramaderia porcina ha assolit un gran desenvolupament i un alt grau d'industrialització i d'intensificació productiva a Espanya.
Preguntes tipus test
- Quin tipus de bestiar és considerat un dels pilars de la ramaderia nacional espanyola, amb una especialització creixent en la producció de carn i llet?
- a) Boví
- b) Oví
- c) Porcí
- d) Avícola
Resposta: a) Boví. La ramaderia bovina és un pilar de la ramaderia nacional a Espanya, i la tendència recent mostra una especialització en la producció de carn i llet, mentre que el nombre de ramaders ha disminuït.
- Quina pràctica tradicional de cria ha desaparegut en el sector oví espanyol, segons el document?
- a) La rotació de pastures
- b) La cria extensiva
- c) La transhumància
- d) L'engreix en estabulació
Resposta: c) La transhumància. Les pràctiques tradicionals de cria, com la transhumància, han desaparegut en el sector oví espanyol, donant pas a una professionalització gradual.
- A quins propòsits es destina principalment la cria de porcs a Espanya?
- a) Principalment a la producció de llet
- b) Al consum fresc i la fabricació d'embotits
- c) A la producció de llana i cuir
- d) Exclusivament a l'exportació
Resposta: b) Al consum fresc i la fabricació d'embotits. La cria de porcs a Espanya es destina al consum fresc i a la fabricació d'embotits, reflectint l'alt grau d'industrialització i intensificació productiva d'aquest sector.
Agricultura i ramaderia ecològiques
Flashcards
- Quan va començar la pràctica de l'agricultura ecològica a Espanya?
- La pràctica de l'agricultura ecològica a Espanya va començar fa aproximadament 25 anys.
- Quines dues causes principals van impulsar l'inici de l'agricultura ecològica a Espanya?
- La competència dels productes tradicionals d'altres països i l'augment de la demanda de productes ecològics per part de la població.
- Quina prohibició específica en l'agricultura ecològica va fer créixer el seu consum?
- La prohibició expressa d'utilitzar productes genèticament modificats (OGM) en l'agricultura ecològica, davant l'aparició de transgènics al mercat comercial.
- Quina posició ocupa Espanya en superfície d'agricultura ecològica dins la UE?
- Espanya ocupa el primer lloc en superfície d'agricultura ecològica dins la UE.
Preguntes tipus test
- Quina és la posició d'Espanya pel que fa a la superfície d'agricultura ecològica dins de la Unió Europea?
- a) Segon lloc
- b) Primer lloc
- c) Tercer lloc
- d) Quart lloc
Resposta: b) Primer lloc. El text indica que Espanya ocupa el primer lloc en superfície d'agricultura ecològica de la UE.
- Quins factors van impulsar inicialment la pràctica de l'agricultura ecològica a Espanya?
- a) La disminució de la demanda i la competència amb productes locals
- b) L'augment de la demanda i la competència de productes estrangers
- c) L'aparició de nous ajuts europeus
- d) La reducció de costos de producció
Resposta: b) L'augment de la demanda i la competència de productes estrangers. La pràctica de l'agricultura ecològica va començar a Espanya a causa de la competència soferta pels productes tradicionals procedents d'altres països i l'augment de la demanda de productes ecològics.
- Quina característica dels productes transgènics va contribuir a l'augment del consum de productes ecològics?
- a) La seva major disponibilitat al mercat
- b) La seva prohibició expressa en l'agricultura ecològica
- c) El seu menor preu de venda
- d) La seva millor qualitat nutricional
Resposta: b) La seva prohibició expressa en l'agricultura ecològica. L'aparició de 'productes transgènics' de l'agricultura comercial i la prohibició expressa d'utilitzar productes genèticament modificats (OGM) en l'agricultura ecològica, va fer créixer el seu consum.
Pesca
Explotació forestal
Flashcards
- Quina és la superfície forestal total d'Espanya?
- 27,7 milions d'hectàrees.
- Quin percentatge del territori espanyol ocupa la superfície forestal?
- El 54,8% del territori espanyol.
- Quina posició ocupa Espanya en superfície forestal dins de la Unió Europea?
- És el segon país de la UE amb més superfície forestal, després de Suècia.
- Quins són els principals productes de l'explotació forestal a Espanya?
- La fusta i el suro.
Preguntes tipus test
- Quina posició ocupa Espanya en termes de superfície forestal dins de la Unió Europea?
- a) El primer país de la UE.
- b) El tercer país de la UE.
- c) El segon país de la UE.
- d) El quart país de la UE.
Resposta: c) El segon país de la UE.. Espanya és el segon país de la UE amb més superfície forestal, amb 27,7 milions d'hectàrees, només superada per Suècia.
- Quins són els dos principals productes de l'explotació forestal a Espanya?
- a) Resina i fruits secs.
- b) Fusta i suro.
- c) Biomassa i bolets.
- d) Mel i plantes aromàtiques.
Resposta: b) Fusta i suro.. Els productes principals que s'obtenen de l'explotació forestal a Espanya són la fusta i el suro.
- Quin percentatge de la superfície forestal a Espanya és de propietat privada?
- a) El 68%.
- b) El 54,8%.
- c) El 29%.
- d) El 58,5%.
Resposta: a) El 68%.. L'estructura de la propietat forestal a Espanya es caracteritza per un predomini clar de la propietat privada, que representa el 68% del total.
Sector primari a Catalunya
Flashcards
- Quin percentatge de la població ocupada a Catalunya representava el sector primari el 2016?
- L'1,6% de la població ocupada a Catalunya el 2016.
- Quin percentatge del territori de Catalunya està destinat a conreus?
- El 26% del seu territori.
- Quina és la superfície forestal a Catalunya en percentatge del territori?
- El 64% de la superfície total.
- Quina aportació fa el sector primari català al PIB?
- L'1% del PIB (2018).
Preguntes tipus test
- Quina afirmació descriu millor la participació del sector primari en l'economia catalana?
- a) Representa la majoria de la població ocupada.
- b) Té una aportació elevada al PIB de Catalunya.
- c) Participa amb un baix percentatge en el conjunt de l'economia catalana.
- d) És el sector que més ha crescut en ocupació els darrers anys.
Resposta: c) Participa amb un baix percentatge en el conjunt de l'economia catalana.. El sector primari a Catalunya, segons el document, representa l'1,6% de la població ocupada el 2016 i aporta un 1% al PIB el 2018. Aquests percentatges són considerats baixos en el conjunt de l'economia, no elevats ni la majoria.
- Quines són les característiques principals de l'agricultura a Catalunya?
- a) Està molt mecanitzada i utilitza tècniques intensives.
- b) Es basa principalment en l'autoconsum de les explotacions.
- c) Es caracteritza per una baixa productivitat generalitzada.
- d) Predomina l'ús de mà d'obra poc qualificada.
Resposta: a) Està molt mecanitzada i utilitza tècniques intensives.. Les característiques principals de l'agricultura catalana esmentades al document són que està molt mecanitzada, utilitza tècniques intensives i presenta una alta productivitat. No es menciona que es basi principalment en l'autoconsum ni que els rendiments siguin baixos.
- Quina és la principal causa del retrocés de l'agricultura a la plana litoral i cursos baixos dels rius a Catalunya?
- a) La manca de sòls fèrtils i la sequera.
- b) El creixement urbanístic, el turisme i les infraestructures.
- c) La manca d'interès per part dels joves agricultors.
- d) La prohibició de certs conreus a la zona.
Resposta: b) El creixement urbanístic, el turisme i les infraestructures.. El document especifica que l'agricultura a la plana litoral i cursos baixos dels rius retrocedeix a conseqüència del creixement urbanístic, el turisme i el traçat de noves vies de comunicació. No és per la manca de sòls fèrtils ni per la sequera, ja que es beneficia de sòls d'al·luvió i disponibilitat d'aigua.
Agricultura a Catalunya
Flashcards
- Quina és l'aportació del sector primari a l'economia catalana en termes de població ocupada i PIB?
- 1,6% de la població ocupada el 2016 i 1% del PIB el 2018.
- Quines són les tres característiques principals de l'agricultura a Catalunya?
- Molt mecanitzat, utilització de tècniques intensives i alta productivitat.
- Com es caracteritza l'agricultura a la plana litoral i els cursos baixos dels rius de Catalunya i quina tendència segueix?
- Es practica una agricultura intensiva amb elevada productivitat gràcies als sòls d'al·luvió, el bon clima i la disponibilitat d'aigua, però retrocedeix pel creixement urbanístic, el turisme i les infraestructures.
- Quin és el cultiu principal a les zones del Baix Ebre, Montsià i Delta de l'Ebre?
- Arròs.
Preguntes tipus test
- Quin percentatge de la població ocupada a Catalunya representa el sector primari segons dades del 2016?
- a) 4,2%
- b) 1,6%
- c) 1%
- d) 4%
Resposta: b) 1,6%. El text especifica que el sector primari a Catalunya representa l'1,6% de la població ocupada l'any 2016.
- Quina de les següents afirmacions NO és una característica de l'agricultura catalana?
- a) Molt mecanitzada
- b) Baixa productivitat
- c) Utilització de tècniques intensives
- d) Orientada a l'exportació (tendència fins finals s.XX)
Resposta: b) Baixa productivitat. L'agricultura catalana es caracteritza per una alta productivitat, no per una baixa. Les altres opcions sí que són característiques esmentades.
- A la zona del Segrià, quins cultius han tingut una expansió més recent, segons el document?
- a) Arròs i cotó
- b) Flor tallada i hortalisses
- c) Fruiters de fruita dolça, cereals i farratges
- d) Olivera i vinya
Resposta: c) Fruiters de fruita dolça, cereals i farratges. El text indica que el Segrià ha experimentat una expansió més recent d'alguns conreus com els fruiters de fruita dolça, els cereals i els farratges.
Ramaderia a Catalunya
Flashcards
- Quin és el principal subsector agrari a Catalunya?
- La ramaderia.
- Quin percentatge de la producció agrària final de Catalunya va representar la ramaderia el 2017?
- El 64,55%.
- Quin tipus d'explotacions predominen en la ramaderia catalana?
- Les explotacions intensives.
- Quines són les característiques principals de les explotacions ramaderes intensives a Catalunya?
- Ús intensiu de pinsos, productes zoosanitaris i selecció genètica.
Preguntes tipus test
- Quin percentatge de la producció agrària final de Catalunya va representar la ramaderia el 2017?
- a) 37,86%
- b) 61,20%
- c) 64,55%
- d) 10,67%
Resposta: c) 64,55%. La ramaderia va representar el 64,55% de la producció agrària final a Catalunya el 2017, sent el subsector més important.
- Quina de les següents característiques NO és predominant en les explotacions ramaderes catalanes?
- a) Ús intensiu de pinsos.
- b) Selecció genètica.
- c) Ús extensiu de la terra.
- d) Ús de productes zoosanitaris.
Resposta: c) Ús extensiu de la terra.. Les explotacions ramaderes a Catalunya predominen en el model intensiu, que es caracteritza per un ús concentrat de recursos i espai, no per un ús extensiu de la terra.
- Quin tipus de bestiar va aportar el major valor econòmic a la ramaderia catalana el 2017?
- a) Aviram
- b) Boví
- c) Oví
- d) Porcí
Resposta: d) Porcí. El porcí va ser el tipus de bestiar amb el major valor econòmic (37,86%) dins la producció agrària total de Catalunya el 2017.
Pesca a Catalunya
Flashcards
- Quantes embarcacions tenia la flota pesquera catalana l'any 2015?
- La flota pesquera catalana tenia 837 embarcacions l'any 2015.
- En quants ports estan amarrades les embarcacions de la flota pesquera catalana?
- La flota pesquera catalana està amarrada en 19 ports.
- Com s'organitza el sector pesquer català en termes de confraries?
- Està organitzada en 32 confraries de pescadors.
- Quin és el nombre de llotges on se subhasten els productes pesquers a Catalunya?
- Les llotges on se subhasten els productes pesquers són 19.
Preguntes tipus test
- Quantes embarcacions conformaven la flota pesquera catalana l'any 2015?
- a) 837 embarcacions
- b) 19 ports
- c) 32 confraries
- d) 19 llotges
Resposta: a) 837 embarcacions. El text afirma que el sector pesquer català té una flota de 837 embarcacions segons dades de 2015.
- Quin tipus de producte proporciona principalment la flota pesquera catalana?
- a) Productes congelats d'importació
- b) Peix per a la indústria de conserves
- c) Producte fresc i de qualitat
- d) Peix per a l'aqüicultura
Resposta: c) Producte fresc i de qualitat. El text indica que la flota pesquera catalana és una flota petita de litoral, de pesca diària, que proporciona un producte fresc i de qualitat.
- Què indica el fet que les captures de peix a Catalunya no cobreixen la demanda interna i cal recórrer a importacions i aqüicultura?
- a) Un augment de la producció local
- b) Un clar retrocés del sector pesquer
- c) Una estabilització de la demanda
- d) Una millora en la rendibilitat de la pesca
Resposta: b) Un clar retrocés del sector pesquer. El document assenyala que les captures no cobreixen la demanda de Catalunya, per la qual cosa cal recórrer a les importacions i a l'aqüicultura. Això evidencia un retrocés del sector pesquer autòcton.
Polítiques comunitàries en el sector primari
I 72 flashcards i 48 preguntes més al document.
Text del document
Evolució de la superfície agrària: Segons l'INE (2016) la superfície total destinada a la producció agroalimentària és de 30 milions de ha, 23,229 de superfície agrària útil (SAU): 15 milions de terres conreades i 7,6 milions de pastures. En els darrers anys han disminuït les terres de conreu (actualment un 33,9%), augmentant les zones forestals, els prats i les pastures, actualment el 12,6%. Les causes que expliquen la disminució de la superfície conreada i del nombre d'explotacions és deguda a: L'abandonament de les terres menys productives. L'augment de la superfície destinada a la ramaderia. La construcció d'àrees residencials i infraestructures.
El nombre d'actius agraris disminueix a causa de l'augment de la productivitat agrícola. L'augment de la productivitat agrícola és el resultat de fenòmens lligats a la mecanització dels processos productius i a la generalització de l'ús d'inputs de la indústria química i farmacèutica, a més de la selecció de les espècies (Revolució verda). La caiguda de preus i de la renda agrària per la competència en un mercat mundial cada vegada més obert, fa que les petites explotacions es troben amb dificultats per poder competir i acaben per abandonar l'activitat agrària.
L'atracció d'activitats urbanes en el sector secundari i terciari, millor remunerades i més segures, fa que baixi la població activa agrària. Podem resumir les causes anteriors en tres blocs: Factors econòmics: els productes agraris al llarg del segle XX, però sobretot en la segona meitat del segle, han anat depreciant-se en relació amb els productes industrials i el preu dels serveis.
Aquest fet ha comportat que cada cop les explotacions agràries hagin estat menys competitives i els sous agraris proporcionalment més baixos, de forma que bona part dels pagesos han deixat el camp, cosa que ha comportat la disminució del nombre d'explotacions i l'abandonament de les terres de conreu menys rendibles. Factors socials: la possibilitat de feina en altres sectors econòmics i la millor qualitat de vida a les ciutats, junt al desprestigi de l'activitat agrícola i de la vida a les zones rurals va originar que sobretot a partir dels anys 60 s'intensifiqués molt el procés d'èxode rural.
Factors tècnics: la possibilitat de mecanitzar moltes de les tasques agrícoles ha permès que el nombre mitjà d'hectàrees cultivades per explotació sigui cada cop més gran. Per això, tot i la pèrdua d'explotacions i d'actius agraris, la pèrdua de superfície cultivada, tot i evident, no és ni molt menys proporcional a la disminució global del nombre d'explotacions. Estructura de les explotacions agràries: El nombre d'explotacions agràries inferiors a 5 ha representa el 52,7% i ocupen el 4,74% del total, mentre que les de més de 100 ha són el 4,7% del total, ocupant un 55,49% de la superfície agrària. Tipologia: Latifundi: explotacions de grans dimensions (més de 100 ha).
Predominen a Extremadura, Andalusia i Castella La Mancha. Practiquen una agricultura extensiva. En els darrers anys s'ha produït un canvi de tendència, superant els baixos rendiments, la utilització de nombrosa mà d'obra i l'absentisme dels propietaris, i tendint cap una forta especialització, mecanització i augment dels beneficis. Minifundi: explotació de menys de 10 ha. Predomina a la meitat nord de la Península i a les Balears i Canàries. En els darrers anys hem assistit a una profunda transformació d'aquestes explotacions com a conseqüència de la pressió del mercat que ha obligat a abandonar l'autoconsum i a incrementar la producció i la rendibilitat.
El principals problemes del minifundi són la dificultat de mecanització (petites dimensions de les parcel·les) i l'escàs volum de producció que dificulta la seva comercialització. Poden ser rendibles si es dediquen a una agricultura intensiva o molt científica. Per exemple: hivernacles, plantes ornamentals, conreus d'horta primerenca. Explotacions mitjanes: aproximadament sobre les 30 ha. Fomentades per la UE, que ha fomentat la pràctica de l'agricultura intensiva per tal d'obtenir productes de qualitat.
Amb aquest objectiu s'han incentivat el reagrupament de les parcel·les i l'augment de les dimensions, s'han concedit primes a la producció, desgravació d'impostos i preus avantatjosos per a la comercialització dels productes. Predominen a la zona mediterrània amb conreus de regadiu i explotacions intensives. Conreus de secà i de regadiu Gràcies a l'extensió dels regadius (construcció de sèquies, canals, explotació d'aigües subterrànies) s'ha augmentat la productivitat (quantitat de producte obtinguda per unitat de superfície / quantitat de producte obtingut per unitat de treball -tones/hores de feina a l'any).
El regadiu, imprescindible per als productes d'horta, s'ha estès a conreus tradicionalment de secà (olivera, fruits secs) multiplicant el rendiment. Conreus de secà: els més comuns són: cereals (ordi i blat), molt mecanitzats i vinyes i oliveres (menys mecanitzats). Tot i que el blat és el cereal més conreat, darrerament s'han ampliat les superfícies destinades a pinso. A la Submeseta Nord, el conreu dominant és el cereal de secà en grans extensions. A l'interior d'Andalusia, el conreu que predomina és l'oliverar de secà. La vinya la trobem a la zona atlàntica i mediterrània, amb una producció de vins de gran qualitat (Rioja, Penedès, Priorat).
També ha millorat el conreu d'oliveres, com a conseqüència de la implantació de les olives d'almàssera (per a oli). També són de secà arbres que proporcionen fruits secs (ametllers, nogueres, avellaners), oleaginoses (gira-sols) i lleguminoses. Conreus de regadiu: destaca la producció de fruita i l'horticultura. Els cítrics es destinen fonamentalment a les exportacions, especialment les taronges (alt rendiment per hectàrea conreada). També són importants les fruites de llavor (pomes, peres …) i les fruites de pinyol (albercocs, cireres …), molt competitives en el mercat europeu gràcies a la seva maduració primerenca. Les hortalisses (mediterrani) han augmentat en un 40% el seu rendiment.
En aquest litoral mediterrani predomina el policultiu, amb importància de les hortes i els fruiters de regadiu. Cal esmentar la producció de regadiu en hivernacles que podem trobar a tota la costa mediterrània, des de Castelló a Màlaga, especialment València, Múrcia i Almería, i també a Huelva. Els conreus de regadiu poden donar més d'una collita a l'any, però precisen de: molta mà d'obra, fertilitzants, fitosanitaris i llavors d'alt rendiment. Ramaderia Característiques: Espanya és el segon país de la Unió europea, darrera d'Alemanya en importància ramadera. El sector proporciona més de la tercera part del valor econòmic de la producció agrària final.
Elevat grau de vinculació a les indústries càrnies i làctiques. És un sector molt tecnificat, amb una ramaderia industrial (estabulada) amb forta mecanització dels processos de creixement i elevada concentració d'animals, que s'ha imposat com a model prioritari. Combinació de sistemes tradicionals amb formes de producció intensives. El tipus de bestiar predominant és el porcí, Espanya és el quart productor mundial de carn de porc i el segon de la UE. Amb una producció de 3.466.000 de tones el 2012, Espanya és el segon país productor de carn de porc de la UE i el segon en la producció de carn d'ovella i de cabra, darrera del Regne Unit.
Espanya és el país amb més ramaderia porcina de la UE, amb 30,1 milions de porcs, seguida d'Alemanya (27,6 milions), França (13,1 milions), Holanda (12,3 milions) i Polònia (11,9 milions) (dades Eurostat). Tipus de bestiar: Boví: és un dels pilars de la ramaderia nacional. La tendència dels darrers anys mostra un descens notable del nombre de ramaders i una especialització creixent en la producció de carn i llet. Oví: han desaparegut les pràctiques tradicionals de cria, com la transhumància, produint-se una professionalització gradual en aquest sector. La producció de llana és residual, sent la producció de carn i llet predominant.
Porcí: ha assolit un gran desenvolupament i un alt grau d'industrialització i d'intensificació productiva. La cria de porcs es destina al consum fresc i la fabricació d'embotits. Avicultura: molt industrialitzada amb rendiments elevats. Ha augmentat el preu que reben els ramaders d'animal viu. La producció d'ous es manté igual que el rendiment de les gallines ponedores. Per comunitats autònomes, Castella-Lleó destaca pel nombre de ramat boví i oví, Andalusia pel caprí i equí, Catalunya pel porcí, aus i conills, València per nombre d'arnes.
Agricultura i ramaderia ecològiques La pràctica de l'agricultura ecològica va començar a Espanya fa uns 25 anys degut a la competència soferta pels productes tradicionals procedents d'altres països i l'augment de la demanda de productes ecològics per una part creixent de la població. En els darrers anys l'aparició en el mercat de "productes transgènics" procedents de l'agricultura comercial i la prohibició expressa d'utilitzar productes genèticament modificats (OGM) en l'agricultura ecològica, ha fer créixer el seu consum. Espanya ocupa el primer lloc en superfície d'agricultura ecològica de la UE, i es troba entre els cinc primers del món.
Tot i el gran creixement inicial, i el bon nivell competitiu d'aquest model, actualment el seu desenvolupament s'ha estancat perquè el consum del mercat interior espanyol és molt reduït i no arriba a l'1 % de la despesa en alimentació. L'agricultura ecològica es configura com un sistema productiu amb una importància creixent en el sector alimentari espanyol. El 2017 la superfície d'agricultura ecològica va arribar a les 2 082 200 hectàrees, un 3% més que el 2016, i la devesa, amb 295.908 ha, va representar el 14,6% de la superfície total en règim ecològic.
Per Comunitats Autònomes, Andalusia, Castella La Manxa i Catalunya concentren poc més del 75% de la superfície en règim ecològic a Espanya. Segons Eurostat Espanya, amb un 16,9%, junt a Itàlia (15,1%), França (12,9%) i Alemanya(9,5%) representen més de la meitat de la producció ecològica total (54,4%). Però la major part de la seva producció s'exporta a països com Alemanya, els Països Baixos, França i el Regne Unit (països amb major consum de productes ecològics). Espanya ocupa la vuitena posició com a país consumidor d'aquest tipus de productes dins de la UE.
Andalusia manté quasi la meitat dels conreus ecològics que es produeixen a Espanya, a gran distància de la resta de les comunitats autònomes. A Catalunya proliferen iniciatives d'aquest tipus que intenten fer arribar directament els productes al consumidor sense intermediaris per tal de fer-los competitius amb l'agricultura comercial. La ramaderia ecològica, en canvi, mostra xifres molt minoritàries i només té importància local tot i la incentivació i el futur que presenta. Pesca Moles de pesca d'Espanya. Font: Geografia. Batxillerat. Vicens Vives. 2016.
Malgrat que Espanya és una potència pesquera dins de la UE, el sector ha patit una forta crisi davant les grans dificultats de poder accedir als caladors tradicionals i a l'exhauriment de moltes espècies per culpa de la sobrepesca. Algunes dades (Font: Política Pesquera Común en datos i cifras Comissió Europea, (2016) Espanya és el primer país de la UE en producció pesquera: 1.073.000 de tones de peix viu el 2011, 904.126 el 2013. El que representa el 18,67%. total de les captures de la UE. El sector té una ocupació de 33.129 jornades a temps complert (dades 2013). Representa un 25% del total de llocs de treball del sector a la UE.
Tercer país en nombre d'embarcacions (9.572, l'11,2% del total de la flota). Dades 2015. L'activitat pesquera espanyola va generar el 2012 més de 4.500 milions d'euros en vendes. Cada espanyol consumeix 42,4 kg/any de peix (dades 2011). Font: Agricultura, ganadería i pesca en España. INE.
2011 [en línia] [Consulta: 27/03/2015] Els bons caladors estan situats a les plataformes continentals (zona marítima costanera amb una profunditat inferior a 300 metres i on la pesca és abundant), a les zones on hi ha corrents marins freds rics en plàncton (conjunt d'organismes animals i vegetals molt petits que són desplaçats per les corrents i són l'aliment natural de moltes espècies marines) i a les zones on s'estableix un contacte entre corrents marins càlids i freds. Problemàtica del sector espanyol: Les plataformes espanyoles són poc aptes per pescar-hi. A la costa cantàbrica i gallega la plataforma està molt esgotada. Al Mediterrani s'observa un gradual empobriment de les captures.
La plataforma de Cadis, tot i ser la més extensa, es troba limitada per les aigües territorials del Marroc. Envelliment de la flota. Contaminació dels caladors. Atesa aquesta situació, la flota pesquera espanyola ha buscat un seguit de solucions que passen per la cerca de caladors rics en altres llocs: Pesca als caladors del Mar del Nord: flotes d'altura del Cantàbric de Galícia. Amb quotes restrictives de captures i temporades de veda establertes per la UE. Aigües de Terranova, freqüentats des de sempre pels vaixells espanyols de gran calat que fan campanyes de pesca que duren molts mesos (bacallà i halibuts). Fortes restriccions imposades per Canadà.
Corrent fred de la costa oriental de Canàries (banc saharià), amb conflictes constants amb el Regne de Marroc, Senegal i Mauritània, amb els que s'han signat acords. Altres destinacions com: costes de Somàlia, aigües de l'Atlàntic de l'Amèrica Llatina. Tanmateix cal destacar el desenvolupament de l'aqüicultura on Espanya ocupa una primera posició en producció, per davant del Regne Unit i França, especialitzant-se en musclos que van representar les tres quartes parts (76,1%) del pes viu de l'aqüicultura d'Espanya el 2011. El sector dóna ocupació a 19.892 (jornades a temps complet).
Explotació forestal Espanya, amb 27,7 milions d'hectàrees, ocupant un 54,8% del territori, és el segon país de la UE amb més superfície forestal, després de Suècia. Tot i això, els informes oficials parlen de 14 milions d'hectàrees de bosc (el 29% de la superfície total de l'Estat), El País Basc té la superfície més gran (54%) i les illes Canàries la mínima (14%). Els principals productes d'explotació són la fusta i el suro. L'estructura de la propietat es caracteritza per l'elevat nombre de parcel·les i el predomini de la propietat privada (68%), front el 58,5% de la Unió Europa.
Sector primari a Catalunya Representa l'1,6% de la població ocupada (2016), front un 4,2% a Espanya i un 4% a la UE (2016). Amb un 26% del seu territori destinat a conreus. i una superfície forestal del 64%, el sector primari català fa una aportació al PIB de l'1% (2018). Per tant el sector agrari participa amb un baix percentatge en el conjunt de l'economia, tant pel baix valor afegit dels productes com pel baix nombre de persones ocupades en el sector. Agricultura Característiques: Molt mecanitzat. Utilització de tècniques intensives. Alta productivitat.
Localització territorial Plana litoral i cursos baixos dels rius: Es practica una agricultura intensiva amb elevada productivitat gràcies als sòls d'al·luvió, el bon clima i la disponibilitat d'aigua. Tot i això retrocedeix a conseqüència del creixement urbanístic, el turisme i el traçat de noves vies de comunicació. Cada cop hi ha menys població ocupada amb predomini de dedicació a temps parcial. L'excepció la trobem al Maresme, amb conreus intensiu de flor tallada en hivernacles. L'horta del Baix Llobregat (en hivernacles o a l'aire lliure) es troba en retrocés a conseqüència de les ampliacions de l'aeroport del Prat i el procés d'urbanització.
Baix Ebre, Montsià i Delta de l'Ebre: cultius de regadiu on es produeix arròs. Terres interiors regades pel Segre i el canal d'Urgell: fruiters (poma, pera i préssec) dedicats a l'exportació. El Segrià és una de les comarques amb més treballadors agrícoles, a conseqüència d'una antiga implantació de l'agricultura basada en l'existència d'una plana amb sòls molt fèrtils, el desenvolupament dels conreus de regadiu basats en l'aigua del Segre i l'expansió més recent d'alguns conreus com els fruiters de fruita dolça, els cereals i els farratges. Explotacions petites. Molt capitalitzades. Organització en cooperatives per a la comercialització i exportació.
Zones de muntanya i zones humides de Girona, Pirineu i el Prepirineu: conreus de farratge i blat de moro dedicats a la ramaderia. A les zones de muntanya predomina l'activitat ramadera extensiva (boví i oví de carn) que pastura als prats. Cada cop trobem més explotacions ramaderes dedicades a llet i carn, estabulades i explotades de forma intensiva. Litoral i prelitoral i terres de l'interior: conreus de secà (cereals, olivera i vinya). En els sectors amb disponibilitat d'aigua es dóna producció d'horta en hivernacle. Alta especialització territorial: Segarra: ordi Garrigues i Siurana: olivera.
Penedès, Priorat i Camp de Tarragona: vinya, amb producció de vins i cava destinada al comerç nacional, amb bones perspectives internacionals Camp de Tarragona: avellaner i garrofer. Com podeu observar a moltes comarques i especialment a les més humides el sector agrícola està integrat amb les explotacions ramaderes, de manera que l'ordi, els farratges i el blat de moro que s'hi conrea està destinat a l'alimentació d'explotacions ramaderes sovint dins la mateixa propietat. Fins finals del s.
XX les característiques i tendències del sector van ser: Descens de la superfície conreada: en benefici d'altres usos (urbans, industrials, infraestructures) o l'extensió de la superfície forestal (boscos). Augment del regadiu: gràcies a la millora dels sistemes de regatge i la construcció de nous recs. Reducció de les mides de les explotacions: amb l'objectiu de millorar la productivitat. Predomini de l'explotació familiar en règim de propietat (en retrocés els sistemes de parceria i arrendament). Molt capitalitzades. Orientades a l'exportació i al mercat interior. Millora de la renda agrària: conseqüència de la reducció de les explotacions, l'augment de la productivitat i els ajuts públics.
Diversificació dels subsectors: Agricultura continental: dedicada a la producció de carn, llet i farratge. Agricultura mediterrània: dedicada a la producció de cereals, vinya i fruita. Canvis significatius de tendència en aquests primers anys del s. XXI: Certa tendència a la disminució de la superfície conreada. Cereals, vinya i fruiters, el cultiu majoritari segueix sent el cereal (44% del total conreat), baixen l'olivera (12%), la fruita dolça (6%) i la fruita de closca (6%), però amb molta importància econòmica, i s'incrementa la vinya (7%).
Catalunya, primera comunitat autònoma en porcí i aviram (l'evolució del total d'Unitats Ramaderes entre els anys 1999 i 2007 va anar a la baixa (un 6,5%), com a conseqüència principalment de la disminució de l'aviram i els bovins. Part important d'aquesta davallada va ser contrarestada per l'augment dels porcins. En valors absoluts, les explotacions ramaderes es van situar l'any 2007 a les 176 UR per explotació, un 15% més que el 1999). La ramaderia i l'horticultura, les activitats més rendibles.
Segons model de tinença de la terra: tant a la conreada per persones físiques com jurídiques, un 16% dels agricultors la treballen en règim d'arrendament (franja 41-55 anys) i un 21% en règim de propietat (franja majors de 65 anys). El 43% de la superfície agrícola útil de Catalunya és gestionada per agricultors que tenen l'activitat agrària com a primera ocupació i el 57% restant la gestiona un perfil d'agricultor que complementa aquesta font d'ingressos amb d'altres..
Pel que fa a l'edat d'aquestes persones, l'any 2019, el 30% dels agricultors tenien més de 65 anys i gestionaven el 39% de la superfície agrícola, i el 33% tenien entre 41 i 55 anys i gestionaven el 26% del total de superfície. Les dones solament gestionen un 23% del total de la terra conreada i representen el 32% del total, en el cas de l'EAP el 13% són dones i gestionen un 12%. Pren importància l'agricultura ecològica (72,9% més que el 2003, sent els prats de pastura, lligats a la ramaderia, l'extensió més gran certificada ecològicament de Catalunya) Les activitats no agràries contribueixen al desenvolupament rural.
L'activitat que més va augmentar en el període 1999-2007 va ser l'agroturisme. Importància del reg en l'agricultura catalana: en general la relació de superfície en reg i secà és similar a la dels darrers anys, tot i que hi ha una clara tendència al reg, l'any 2019 la superfície destinada al reg va ser de 5.300 ha més que en els darrers 4 anys. Sobre la disminució del nombre d'explotacions podem esmentar les causes següents: – El nombre d'actius agraris disminueix a causa de l'augment de la productivitat agrícola.
– L'augment de la productivitat agrícola és el resultat de fenòmens lligats a la mecanització dels processos productius i a la generalització de l'ús d'inputs de la indústria química i farmacèutica, a més de la selecció de les espècies (Revolució verda) . – La caiguda de preus i de la renda agrària per la competència en un mercat mundial cada vegada més obert, fa que les petites explotacions es trobin amb dificultats per poder competir i acaben per abandonar l'activitat agrària. – L'atracció d'activitats urbanes en el sector secundari i terciari, millor remunerades i més segures, fa que baixi la població activa agrària. Ramaderia És principal subsector agrari a Catalunya.
El 2017 va representar el 64,55% de la producció agrària final i el 2018 el 61,20%. Predominen les explotacions intensives, amb ús intensiu de pinsos, productes zoosanitaris i selecció genètica. El valor econòmic de la ramaderia l'any 2017 sobre la producció agrària total va ser: porquí (37,86%), també són importants l'aviram (10,67%) i el boví (6,73%) Cal destacar la incorporació a partir de 2005 de l'anomenat contracte d'integració ramadera (Llei 2/2005), pel qual un industrial, proporciona els animals i el pinso per alimentar-los, i el ramader que hi posa la granja i la feina per tenir cura i engreixar els animals.
Es tractava d'una mesura que pretenia regular una pràctica que ja es feia de forma verbal i donar més seguretat i eficiència al sector.. Aquest tipus de contractes són més habituals als sectors ramaders més intensius i industrialitzats, com el sector porcí (70% del porcí d'engreix a tot Catalunya) o el d'aviram (entre un 90 i un 98% de la producció de pollastre de carn), sobretot en la fase d'engreix. Els contractes solen ser per cicle d'engreix o anuals i la gestió dels residus (purins) és a compte del ramader.
Cal tenir en compte que la ramaderia aporta més valor econòmic que l'agricultura a la producció agrària del camp català, per aquest motiu moltes explotacions orienten la producció agrícola (cereals o farratges) a la producció de pinsos pel bestiar estabulat, ja sigui propi o d'altres productors. Pesca El sector té una flota de 837 embarcacions (2015), amarrades en 19 ports i organitzades en 32 confraries de pescadors que subhasten en 19 llotges (Sant Carles de la Ràpita, Vilanova i la Geltrú, Barcelona, Arenys de Mar, Blanes, Roses …). Es tracta d'una flota petita de litoral, de pesca diària, que proporciona un producte fresc i de qualitat.
Les captures no cobreixen la demanda de Catalunya per tant cal recórrer a les importacions i a la aqüicultura, fet que evidencia el clar retrocés del sector (disminució de les captures). Els reptes de futur es centren en la millora de la rendibilitat de la mateixa activitat pesquera i la sostenibilitat del recurs que explota. Cal per tant millorar la gestió energètica de la flota, posar en valor el producte de proximitat (autòcton) i potenciar una actitud responsable de totes les parts (armadors, pescadors, consumidors) per tal de garantir-ne la viabilitat.
Polítiques comunitàries en el sector primari PAC (Política Agrària Comuna): el 1957 l'objectiu principal era potenciar l'agricultura per garantir el proveïment dels països membres i elevar les rendes agràries. Per complir amb aquests objectius la PAC es va dedicar a subvencionar els productes i comprar els excedents, la qual cosa va generar una superproducció i un augment del preus per damunt del preu de mercat. 2003 la PAC canvia la seva orientació amb l'objectiu de millorar la competitivitat exterior i adaptar-se a la demanda. La qual cosa va implicar una reducció dràstica dels ajuts als països membres.
Al 2004 l'entrada de nous estats, amb un total d'un 30% més de terres, obliga a replantejar-se totalment els objectius de les polítiques comunitàries al sector primari. 2014-2020: reforma de la política agrària comuna, basada en tres objectius: Competitivitat. Sostenibilitat. Eficàcia del sector agrícola europeu. Per tant l'agricultura ha de contribuir a satisfer la demanda europea i mundial d'aliments, ha de atendre els problemes del medi ambient i el canvi climàtic i estimular la vitalitat i el potencial de les zones rurals. En definitiva: garantir un nivell de vida adequat per als pagesos així com una producció viable d'aliments.
Augmentar la productivitat de l'agricultura perquè sigui competitiva en els mercats internacionals i proporcionar als consumidors una oferta d'aliments estable, segura i a preus assequibles; afavorir un desenvolupament equilibrat de les zones rurals. Desenvolupar la indústria agroalimentària, la capdavantera del sector industrial espanyol, per tal d'augmentar el valor afegit dels productes agraris i forestals. Millorar el medi ambient i l'entorn rural, i també la qualitat de vida i diversificació econòmica a les zones rurals, en un context de canvi climàtic. Garantir la gestió dels recursos naturals. Objectius actuals (PAC i PPC -Política Pesquera Comunitària-) Augment de la productivitat.
Assegurar un nivell de vida raonable per la població que hi treballa. Estabilitzar els mercats. Garantir l'aprovisionament de productes. Assegurar uns preus raonables. Política Pesquera Comuna (PPC): instrument per a la correcta gestió i explotació sostenible dels recursos pesquers, la seva transformació i comercialització. Els instruments de que disposa la UE per tirar endavant aquests objectius són: Fons Europeu de la Pesca (FEP) i l'Organització Comuna de Mercat (OCH).
El primer planteja reducció de quantitat de captures, modernització de la flota i aturades temporals de la pesca per permetre la regeneració de les espècies; la segona pretén equilibrar el mercat dels productes agraris europeus.