Pregunta 15 · Didactica de les Matematiques UB Examen de Didàctica de les Matemàtiques a l'Educació Infantil

Tema: Heurística i resolució de problemes · Del examen Examen de Didàctica de les Matemàtiques a l'Educació Infantil

Enunciado

Pregunta 15 (1,1 punts). Deducció de preus de gelats

L'Ivan va a la gelateria a comprar per al seu grup d'amics. Compra 4 calippos i 6 cornettos, pagant en total 11,60 €. Més tard, en voler fer comptes, veu que ha extraviat el tiquet, però recorda que fa pocs dies va adquirir, al mateix establiment, 2 calippos i 4 cornettos per 7,00 € exactes.

Mostra com pot deduir el preu individual de cada tipus de gelat pas a pas.

Enunciado: Pregunta 15 · Didactica de les Matematiques UB Examen de Didàctica de les Matemàtiques a l'Educació Infantil

Solución

Según los criterios oficiales de corrección

Preu d'un calippo:

Solución: 1,101{,}10 €

Preu d'un cornetto:

Solución: 1,201{,}20 €

Mostra com pot deduir el preu individual de cada tipus de gelat pas a pas.

Solución: Anomenem cc al preu d'un calippo i kk al preu d'un cornetto: 4c+6k=11,60 €4c + 6k = 11{,}60\ \text{€} 2c+4k=7,00 €2c + 4k = 7{,}00\ \text{€} Restant les dues quantitats: 2c+2k=11,60−7,00=4,60 €2c + 2k = 11{,}60 - 7{,}00 = 4{,}60\ \text{€} Restant aquest resultat a la segona compra: 2k=(2c+4k)−(2c+2k)=7,00−4,60=2,40 €→k=1,20 €2k = (2c + 4k) - (2c + 2k) = 7{,}00 - 4{,}60 = 2{,}40\ \text{€} \rightarrow k = 1{,}20\ \text{€} Substituint: 2c=4,60−2(1,20)=2,20 €→c=1,10 €2c = 4{,}60 - 2(1{,}20) = 2{,}20\ \text{€} \rightarrow c = 1{,}10\ \text{€}

La explicación paso a paso, hecha con IA, es Premium. Premium

Resuélvelo aquí mismo: corrección automática, pistas y solución paso a paso.

‹ Pregunta 14 · Examen de Didàctica de les Matemàtiques a l'Educació Infantil

Más ejercicios de Heurística i resolució de problemes