Examen de Introducción a la Contabilidad URV 2013 · Exemples
Examen de Introducción a la Contabilidad de la URV (Grado en Administración y Dirección de Empresas) 2013, Exemples: 6 problemas con solución. Gratis.
Temas del examen: Compras y ventas de mercaderías: descuentos, gastos y devoluciones · Clientes y proveedores: anticipos, efectos comerciales e insolvencias · IVA, nóminas y retenciones: cuentas con Hacienda y Seguridad Social · Inmovilizado material e intangible: adquisición, amortización, deterioro y baja · Operaciones de cierre: existencias, periodificación, amortizaciones y provisiones · Determinación del resultado, impuesto de sociedades y cuentas anuales
Exercici 1 · Inmovilizado material e intangible: adquisición, amortización, deterioro y baja
Exercici 1 (4 punts). Operacions amb l'immobilitzat de BELLAIM S.A.
L'empresa BELLAIM S.A., dedicada a la fabricació i distribució de productes cosmètics, duu a terme durant l'exercici 2013 les següents transaccions referents al seu immobilitzat (tipus impositiu d'IVA del 21%):
a.
El 02/11/2012 va adquirir un terreny per 85.000 € pagat per transferència bancària. El 30/12/2012 es rep la notificació d'una possible expropiació pública estimada en 45.000 €, registrant la corresponent pèrdua per deteriorament. El 20/04/2013 s'acaba venent el terreny per un import de 60.000 € cobrat al comptat.
b.
BELLAIM S.A. adquireix una patent industrial a una empresa de l'estranger per 200.000 €; la meitat s'abona en efectiu i la resta queda ajornada a 3 mesos.
c.
L'01/07/2013 compra una màquina per un preu al comptat de 35.520 €, amb un descompte comercial del 15% consignat a la factura. Es paga la totalitat al comptat per bancs. En acabar la seva vida útil (4 anys), s'estimen unes despeses de desmantellament i retirada amb un valor actual de 3.500 €.
d.
El 30/11/2013 ven un element de transport adquirit l'01/01/2012 per 25.000 €. L'amortització acumulada fins a la data és de 4.000 € i l'any 2012 s'havia dotat un deteriorament de 3.000 €. El preu pactat de venda és de 18.000 €; es cobren 4.000 € en efectiu i la quantitat restant queda ajornada a 6 mesos.
e.
Fa 4 anys l'empresa va comprar una maquinària per un cost de 15.000 € (vida útil estimada de 6 anys). El 03/12/2013 s'incorpora una nova peça per valor de 6.000 € que permet incrementar la capacitat productiva de la màquina, pagant l'import mitjançant transferència bancària.
Exercici 2 - Compres i vendes · Compras y ventas de mercaderías: descuentos, gastos y devoluciones
Operacions comercials de DELICATESS, S.A.
La societat DELICATESS, S.A., dedicada a la distribució de productes prèmium (gourmet), efectua durant el darrer trimestre de l'any 2013 les operacions següents:
El dia 01/10/2013 adquireix mercaderies a crèdit per un import nominal de 65.000 €, gaudint d'un descompte comercial en factura del 2%. Les despeses de transport, incloses a la factura del venedor, pugen a 1.089 € (IVA inclòs).
Es produeix una devolució de mercaderies per un import de 12.100 € (IVA inclòs), a causa de defectes de qualitat respecte a la comanda. DELICATESS, S.A. rep la corresponent factura d'abocament/rectificativa i la transferència bancària pel seu import.
El 14/10/2013 ven a crèdit existències per valor de 35.000 €, atorgant en factura un descompte comercial del 8%. Les despeses de transport del lliurament són a càrrec de DELICATESS, S.A. i s'abonen en efectiu per 242 € (IVA inclòs).
El 18/10/2013 lliura una lletra de canvi al client de l'apartat anterior pel total del deute pendent, la qual és formalment acceptada.
L'empresa porta la lletra a negociar i descomptar al Banc "A". L'entitat financera descompta 120 € en concepte d'interessos i cobra 50 € per comissions i despeses de gestió de cobrament.
Nota: IVA del 21%.
Exercici 2. Operacions comercials de DELICATESS, S.A. (Apartats a, b i c)
Es demana: Comptabilitzar les operacions següents al llibre Diari (IVA del 21%).
a.
El dia 01/10/2013 adquireix mercaderies a crèdit per un import nominal de 65.000 €, gaudint d'un descompte comercial en factura del 2%. Les despeses de transport, incloses a la factura del vendedor, pugen a 1.089 € (IVA inclòs).
b.
Es produeix una devolució de mercaderies per un import de 12.100 € (IVA inclòs), a causa de defectes de qualitat respecte a la comanda. DELICATESS, S.A. rep la corresponent factura d'abocament/rectificativa i la transferència bancària pel seu import.
c.
El 14/10/2013 ven a crèdit existències per valor de 35.000 €, atorgant en factura un descompte comercial del 8%. Les despeses de transport del lliurament són a càrrec de DELICATESS, S.A. i s'abonen en efectiu per 242 € (IVA inclòs).
Exercici 2 - Efectes comercials · Clientes y proveedores: anticipos, efectos comerciales e insolvencias
Operacions comercials de DELICATESS, S.A.
La societat DELICATESS, S.A., dedicada a la distribució de productes prèmium (gourmet), efectua durant el darrer trimestre de l'any 2013 les operacions següents:
El dia 01/10/2013 adquireix mercaderies a crèdit per un import nominal de 65.000 €, gaudint d'un descompte comercial en factura del 2%. Les despeses de transport, incloses a la factura del venedor, pugen a 1.089 € (IVA inclòs).
Es produeix una devolució de mercaderies per un import de 12.100 € (IVA inclòs), a causa de defectes de qualitat respecte a la comanda. DELICATESS, S.A. rep la corresponent factura d'abocament/rectificativa i la transferència bancària pel seu import.
El 14/10/2013 ven a crèdit existències per valor de 35.000 €, atorgant en factura un descompte comercial del 8%. Les despeses de transport del lliurament són a càrrec de DELICATESS, S.A. i s'abonen en efectiu per 242 € (IVA inclòs).
El 18/10/2013 lliura una lletra de canvi al client de l'apartat anterior pel total del deute pendent, la qual és formalment acceptada.
L'empresa porta la lletra a negociar i descomptar al Banc "A". L'entitat financera descompta 120 € en concepte d'interessos i cobra 50 € per comissions i despeses de gestió de cobrament.
Nota: IVA del 21%.
Exercici 2. Operacions comercials de DELICATESS, S.A. (Apartats d i e)
Es demana: Comptabilitzar les operacions relatives als efectes comercials al llibre Diari.
d.
El 18/10/2013 lliura una lletra de canvi al client de l'apartat anterior pel total del deute pendent, la qual és formalment acceptada.
e.
L'empresa porta la lletra a negociar i descomptar al Banc "A". L'entitat financera descompta 120 € en concepte d'interessos i cobra 50 € per comissions i despeses de gestió de cobrament.
Exercici 3.a - Liquidació d'IVA · IVA, nóminas y retenciones: cuentas con Hacienda y Seguridad Social
L'empresa ALTAFULL S.A., dedicada a la compravenda de papereria, presenta a 31/12/2013 el següent balanç de sumes i saldos (en euros):
Núm. · Compte · Sald deutor · Sald creditor
(100) · Capital social · · 150.000
(112) · Reserva legal · · 20.000
(113) · Reserva voluntària · · 10.000
(170) · Deutes a ll/t amb entitats de crèdit · · 40.000
(210) · Terrenys i béns naturals · 30.000
(211) · Construccions · 70.000
(213) · Maquinària · 80.000
(218) · Elements de transport · 70.000
(281) · Amortització acumulada de l'immobilitzat material · · 12.600
(300) · Mercaderies · 15.000
(390) · Deteriorament de valor de mercaderies · · 2.000
(400) · Proveïdors · · 40.000
(430) · Clients · 49.800
(4700) · HP deutora per IVA · 1.500
(472) · HP IVA suportat · 5.400
(477) · HP IVA repercutit · · 6.700
(572) · Bancs · 25.000
(570) · Caixa · 3.000
(600) · Compra de mercaderies · 55.000
(608) · Devolucions de compres · · 5.400
(621) · Arrendaments i cànons · 4.000
(622) · Reparacions i conservació · 3.000
(627) · Publicitat i propaganda · 1.600
(628) · Subministraments · 900
(640) · Sous i salaris · 50.000
(642) · Seguretat Social a càrrec de l'empresa · 32.500
(700) · Venda de mercaderies · · 200.000
(709) · Ràppels sobre vendes · 2.000
(752) · Ingressos per arrendaments · · 12.000
TOTAL · · 498.700 · 498.700
Dades addicionals per a la regularització:
1. L'import del compte (752) Ingressos per arrendaments correspon a un rebut emès l'01/12/2013 d'un període semestral (de l'01/12/2013 al 31/05/2014).
2. L'immobilitzat s'amortitza amb els criteris següents:
Maquinària: Mètode de suma de dígits decreixents (vida útil: 5 anys). L'exercici 2013 és el seu segon any d'amortització.
Elements de transport: En proporció als quilòmetres recorreguts. Vida útil estimada: 200.000 km. Quilòmetres efectuats el 2013: 40.000 km.
Resta de l'immobilitzat amortitzable: Amortització lineal al 5% anual.
3. Variació d'existències: L'inventari físic del magatzem a 31/12/2013 xifra el valor de cost de les mercaderies en 20.000 €. El seu valor net realitzable a aquesta data és de 26.000 €.
a)
Comptabilitzar la liquidació de l'IVA corresponent al quart trimestre de 2013 (tenint en compte el saldo previ de l'HP deutora per IVA de períodes anteriors).
€
€
€
€
Exercici 3.b - Regularització · Operaciones de cierre: existencias, periodificación, amortizaciones y provisiones
L'empresa ALTAFULL S.A., dedicada a la compravenda de papereria, presenta a 31/12/2013 el següent balanç de sumes i saldos (en euros):
Núm. · Compte · Sald deutor · Sald creditor
(100) · Capital social · · 150.000
(112) · Reserva legal · · 20.000
(113) · Reserva voluntària · · 10.000
(170) · Deutes a ll/t amb entitats de crèdit · · 40.000
(210) · Terrenys i béns naturals · 30.000
(211) · Construccions · 70.000
(213) · Maquinària · 80.000
(218) · Elements de transport · 70.000
(281) · Amortització acumulada de l'immobilitzat material · · 12.600
(300) · Mercaderies · 15.000
(390) · Deteriorament de valor de mercaderies · · 2.000
(400) · Proveïdors · · 40.000
(430) · Clients · 49.800
(4700) · HP deutora per IVA · 1.500
(472) · HP IVA suportat · 5.400
(477) · HP IVA repercutit · · 6.700
(572) · Bancs · 25.000
(570) · Caixa · 3.000
(600) · Compra de mercaderies · 55.000
(608) · Devolucions de compres · · 5.400
(621) · Arrendaments i cànons · 4.000
(622) · Reparacions i conservació · 3.000
(627) · Publicitat i propaganda · 1.600
(628) · Subministraments · 900
(640) · Sous i salaris · 50.000
(642) · Seguretat Social a càrrec de l'empresa · 32.500
(700) · Venda de mercaderies · · 200.000
(709) · Ràppels sobre vendes · 2.000
(752) · Ingressos per arrendaments · · 12.000
TOTAL · · 498.700 · 498.700
Dades addicionals per a la regularització:
1. L'import del compte (752) Ingressos per arrendaments correspon a un rebut emès l'01/12/2013 d'un període semestral (de l'01/12/2013 al 31/05/2014).
2. L'immobilitzat s'amortitza amb els criteris següents:
Maquinària: Mètode de suma de dígits decreixents (vida útil: 5 anys). L'exercici 2013 és el seu segon any d'amortització.
Elements de transport: En proporció als quilòmetres recorreguts. Vida útil estimada: 200.000 km. Quilòmetres efectuats el 2013: 40.000 km.
Resta de l'immobilitzat amortitzable: Amortització lineal al 5% anual.
3. Variació d'existències: L'inventari físic del magatzem a 31/12/2013 xifra el valor de cost de les mercaderies en 20.000 €. El seu valor net realitzable a aquesta data és de 26.000 €.
b)
Registrar les operacions de regularització a 31/12/2013 per periodificació d'ingressos, amortització de l'immobilitzat i variació d'existències amb deteriorament.
1. Periodificació d'ingressos (arrendaments)
€
2. Amortitzacions de l'immobilitzat
€
€
€
€
3. Variació d'existències i deteriorament
€
€
€
Exercici 3.c - Determinació del resultat · Determinación del resultado, impuesto de sociedades y cuentas anuales
L'empresa ALTAFULL S.A., dedicada a la compravenda de papereria, presenta a 31/12/2013 el següent balanç de sumes i saldos (en euros):
Núm. · Compte · Sald deutor · Sald creditor
(100) · Capital social · · 150.000
(112) · Reserva legal · · 20.000
(113) · Reserva voluntària · · 10.000
(170) · Deutes a ll/t amb entitats de crèdit · · 40.000
(210) · Terrenys i béns naturals · 30.000
(211) · Construccions · 70.000
(213) · Maquinària · 80.000
(218) · Elements de transport · 70.000
(281) · Amortització acumulada de l'immobilitzat material · · 12.600
(300) · Mercaderies · 15.000
(390) · Deteriorament de valor de mercaderies · · 2.000
(400) · Proveïdors · · 40.000
(430) · Clients · 49.800
(4700) · HP deutora per IVA · 1.500
(472) · HP IVA suportat · 5.400
(477) · HP IVA repercutit · · 6.700
(572) · Bancs · 25.000
(570) · Caixa · 3.000
(600) · Compra de mercaderies · 55.000
(608) · Devolucions de compres · · 5.400
(621) · Arrendaments i cànons · 4.000
(622) · Reparacions i conservació · 3.000
(627) · Publicitat i propaganda · 1.600
(628) · Subministraments · 900
(640) · Sous i salaris · 50.000
(642) · Seguretat Social a càrrec de l'empresa · 32.500
(700) · Venda de mercaderies · · 200.000
(709) · Ràppels sobre vendes · 2.000
(752) · Ingressos per arrendaments · · 12.000
TOTAL · · 498.700 · 498.700
Dades addicionals per a la regularització:
1. L'import del compte (752) Ingressos per arrendaments correspon a un rebut emès l'01/12/2013 d'un període semestral (de l'01/12/2013 al 31/05/2014).
2. L'immobilitzat s'amortitza amb els criteris següents:
Maquinària: Mètode de suma de dígits decreixents (vida útil: 5 anys). L'exercici 2013 és el seu segon any d'amortització.
Elements de transport: En proporció als quilòmetres recorreguts. Vida útil estimada: 200.000 km. Quilòmetres efectuats el 2013: 40.000 km.
Resta de l'immobilitzat amortitzable: Amortització lineal al 5% anual.
3. Variació d'existències: L'inventari físic del magatzem a 31/12/2013 xifra el valor de cost de les mercaderies en 20.000 €. El seu valor net realitzable a aquesta data és de 26.000 €.
c)
Efectuar l'assentament de determinació del resultat de l'exercici (tancament de comptes de gestió) a 31/12/2013, tenint en compte els comptes del balanç i les operacions de regularització de l'apartat b.
€
€
€
También puedes estudiar por temas
Practica un tema con ejercicios de los exámenes de todos los años, mezclados.
- Compras y ventas de mercaderías: descuentos, gastos y devoluciones · 5 problemas · 85 % de que salga
- Clientes y proveedores: anticipos, efectos comerciales e insolvencias · 5 problemas · 85 % de que salga
- IVA, nóminas y retenciones: cuentas con Hacienda y Seguridad Social · 5 problemas · 85 % de que salga
- Operaciones de cierre: existencias, periodificación, amortizaciones y provisiones · 5 problemas · 85 % de que salga
- Determinación del resultado, impuesto de sociedades y cuentas anuales · 3 problemas · 85 % de que salga
- Inmovilizado material e intangible: adquisición, amortización, deterioro y baja · 3 problemas · 60 % de que salga