Ejercicio Opció A - 4 · Geografía PAU Baleares Extraordinaria 2023
Tema: El sector primario: espacios agrarios, ganadería y pesca · Del examen Extraordinaria (2023)
Enunciado
4. Comentau, contestant les qüestions plantejades, la taula següent, referida a la distribució percentual de les terres conreades segons siguin de secà o de reguiu.
(L'espai per a la resposta és aquest full i la cara posterior. La resposta ha de ser raonada. Cal indicar clarament el número de la qüestió que es respon.)
Entitat territorial
% secà
% reguiu
Andalusia · 85,43 · 14,57
Aragó · 87,65 · 12,35
Astúries, Principat d' · 98,57 · 1,43
Balears, Illes · 95,13 · 4,87
Canàries · 73,55 · 26,45
Cantàbria · 99,67 · 0,33
Castella i Lleó · 93,47 · 6,53
Castella-la Manxa · 92,27 · 7,73
Catalunya · 85,60 · 14,40
Comunitat Valenciana · 70,09 · 29,91
Extremadura · 92,96 · 7,04
Galícia · 96,36 · 3,64
Madrid, Comunitat de · 94,54 · 5,46
Múrcia, Regió de · 72,24 · 27,76
Navarra, Comunitat Foral de · 90,67 · 9,33
País Basc · 97,20 · 2,80
Rioja, La · 92,34 · 7,66
Espanya · 89,90 · 10,10
Font: INE
1.
Quines són les comunitats autònomes que tenen un percentatge de terres regades superior a la mitjana estatal? [0,50 punts]
2.
Quines són les comunitats autònomes que tenen un percentatge de terres regades inferior a la mitjana estatal? [0,50 punts]
3.
Quins motius climàtics i hidrològics expliquen que determinades comunitats autònomes tinguin un percentatge de terres regades molt més elevat que la resta? [0,75 punts]
4.
Quins motius impedeixen una major expansió de les terres regades arreu del territori? [0,75 punts]

Solución
Solución de AprenAI (no es la oficial)
1. Quines són les comunitats autònomes que tenen un percentatge de terres regades superior a la mitjana estatal?
Solución: Comunitat Valenciana (29,91%), Regió de Múrcia (27,76%), Canàries (26,45%), Andalusia (14,57%), Catalunya (14,40%) i Aragó (12,35%).
2. Quines són les comunitats autònomes que tenen un percentatge de terres regades inferior a la mitjana estatal?
Solución: Navarra (9,33%), Castella-la Manxa (7,73%), La Rioja (7,66%), Extremadura (7,04%), Castella i Lleó (6,53%), Comunitat de Madrid (5,46%), Illes Balears (4,87%), Galícia (3,64%), País Basc (2,80%), Principat d'Astúries (1,43%) i Cantàbria (0,33%).
Las soluciones de los 2 apartados que faltan y la explicación paso a paso son Premium. Premium
Resuélvelo aquí mismo: corrección automática, pistas y solución paso a paso.
‹ Part 4 - Opció A · Ordinaria 2026